Кои са скритите диаманти на България, които да посетиш?
02.09.2024Ние знаем колко е интересно да опознаваш чуждите страни, неслучайно им отделихме много внимание в предишните ни статии. Но истината е, че е още по-интересно да опознаваш различни места от България, които не си посещавал преди. Защото тогава осъзнаваш, че под носа ти има уникални красоти. Достатъчно е само да грабнеш кредитната карта, да заредиш колата с гориво, да резервираш няколко нощувки и да поемеш на това приключение.
Знаем, че със сигурност си чел различни подобни статии или гледал редица подобни клипове, но сега ние ще се постараем да ти покажем нашата перспектива. Защото много добре знаем за кои основни забележителности често идват чужденците – например Белоградчишките скали, Старият Пловдив, Несебър и Велико Търново. Но сега е моментът да те разходим из някои други места, които са на една кредитна карта и няколко часа разстояние.
Да вземем паметниците ни например, защото имаме редица изумителни монументи, които заслужават да ги посетиш. Като започнем с бетоновото чудо „Създателите на българската държава“ край Шумен и продължим с вездесъщата Арка на свободата в Беклемето и легендарния паметник на Шипка. Тук трябва да споменем и не толкова популярни паметници като пантеона „Майка България“ край село Гургулят и паметника „Пламък“ край Бобов дол. Говорейки за забележителности, създадени от човешка ръка, няма как да не споменем и барелефа на Мадарския конник, който е и единственият по рода си релеф в Европа от ранното средновековие.
А какво е изваяла природата? Истината е, че на територията ни има изключително много чудати и забележителни естествени форми. Вече споменахме Белоградчишките скали, но тук бихме ти препоръчали да си направиш една голяма обиколка, която да премине и през две пещери с гледка към небето – Проходна (известна като „Божиите очи“) и Деветашката. Неслучайно втората е избрана и за арена на снимките на един от екшъните от серията „Непобедимите“. И тъй като споменахме „серия“, можеш да продължиш пътуването си през Ритлите (изключително впечатляващи скални образувания край Искърския пролом).
Ако си се насочил към Южна България, там ще те очакват скалните гъби и каменната сватба близо до Кърджали, Караджов камък в Източните Родопи, а на запад можеш да откриеш Стобските пирамиди и техния не толкова популярен близнак Мелнишките пирамиди. Ако си в настроение за водни приключения, България има както живописни и интересни езера и язовири, така и прекрасни морски диаманти. От една страна, можеш да посетиш язовир Жребчево с църквата, която всяка година се озовава частично под вода, както и язовир Въча с неговите неописуеми завои. А можеш да потърсиш и по-неочаквани дестинации като Мраморното езеро, което представлява мраморна кариера до село Православ, която е пълна с дъждовна вода и се ползва за тренировки за водолази.
В случай че си се насочил към родното крайбрежие, отвъд популярните плажове има някои, които предлагат много чиста вода и все още не са толкова масови – сред тях са залив Болата край Българево, както и цялата плажна ивица Езерец-Крапец-Дуранкулак. Ако продължиш на юг, можеш да отскочиш до Паша дере и Кара дере, които се отличават с по-малко хора и много чиста вода. Плажовете на юг стават все по-търсени, но ние бихме отличили т.нар. Шофьорски плаж до Дюни – сгушен между водите на морето и водите на лагуната Алепу.
Вече имаш списък с толкова места за откриване, така че остава само да грабнеш кредитната си карта, за да заредиш колата си за път и да си запазиш няколко нощувки. Да не забравяме, че когато човек е на път, може да ползва картата си и за кулинарен туризъм, нали така? Благодарим за съветите на Руал Травел, с които правим тази колаборация, а ти последвай копнежа си за света с ПроКредит Банк.